EL´BRKAS

„Do NASA s pravým astronautem nejedeš každý den, co?” (Howard)
„Jaký pravý astronaut?“ (Sheldon)
Teorie velkého třesku, epizoda Turbulence přátelství

 

Když jsem poprvé bez dalších informací slyšel název kapely EL´BRKAS, napadlo mne, že hrají americké country, bluegrass, jižanský rock nebo nějaký podobný styl. Nemohlo být větší mýlky!

EL´BRKAS prostě mate tělem. Když jeden ze svých největších hitů nazvou Pro křídlovku (“Křídlovkou už to asi nezachráníš!”), nečekejte ani náznak dechovky jako hudebního žánru. Ostatně, začněme třeba právě tady, uprostřed příběhu… Singl “Pro křídlovku” natočila kapela v roce 2011 a o rok později k němu připojila tento oficiální videoklip:

“Ačkoliv hudba El´brkas by se dala přirovnat k tomu, co produkují kapely jako Mandrage, Rybičky 48 či UDG, mají Broďané překvapivě daleko větší šťávu. “Pro Křídlovku” je slušný hit a kapele to opravdu výborně šlape. Je cítit jak chuť hrát pořádnou (punk)rockovou hudbu, tak snaha zaujmout širší publikum. A výsledkem je vyvážená kombinace obou dvou,” čteme v mini recenzi na specializovaném hudebním webu musicserver.cz. Zcela souhlasím! Snad bych jen z první věty vypustil slovo “překvapivě”. Bonusem videa jsou záběry interiéru mého oblíbeného baru OKO mého oblíbeného klubu OKO.

Cesty k názvu kapely jsou nevyzpytatelné. Název EL´BRKAS je samozřejmě složený z písmen Energie Luxusní Budoucnosti Rotující Kanylami Atmosférického Systému. Jenže moc nechybělo a kapela se jmenovala SAKRBLÉ (pro nepamětníky Čtvrtkova Rumcajse jde o výraz z francouzštiny pro “vyjádření pocitu: ve smyslu nečekané, překvapivé až hrozící průšvihem”). Aby při zkoušce název nezapomněli, Pavka si název napsal na čelo a naštěstí u toho bylo zrcadlo. No a od té doby už jen EL´BRKAS. 🙂

Kapela vznikla v roce 2007 a 8. září téhož roku odehrála v hudebním klubu Effect v Havlíčkově Brodě svůj první koncert. V docela rychlém sledu EL´BRKAS vydává tři studiová alba: One Kalbum (2008), Kočičí pyžámka (2010) a Banality (2013). Zatím posledním počinem kapely je singl Družicekterý kapela nahrála v roce 2014 a opět doprovodila oficiálním videoklipem:

Všechno se nám hroutí a rozpadá.
Rozbily se i naše světy,
zbyli jsme jen ty a já!

Mladá a pracovitá kapela tedy v relativně krátké době vydala několik alb a především získala instrumentální a pódiovou jistotu díky častému vystupování. Myslím, že to byl Eddie Van Halen, kdo řekl: “Pět koncertů mi dá víc než pět let ve zkušebně.” Jistě tím nechtěl říct, že cvičit není potřeba, ale některé věci člověk získá až adrenalinovou praxí. Lucie Charvátová by mohla vyprávět! 🙂 (psáno v pátek večer v melancholickém rozpoložení po pokažené štafetě českých biatlonistek)

Netrvalo dlouho a kapela svojí autorskou muzikou, častým koncertováním, rozšiřujícím se okruhem fanoušků i dobrou propagací (klipy) zaujala dramaturgy festivalů – Čeřínek, Svět(láá…) fest, Rocková Lipnice, Rokytná fest, Šatlava fest, Přeštěnice, když vyjmenuji jen některé. A díky velké základně fanoušků EL´BRKAS v roce 2013 uspěl v nominaci na největší festival na Vysočině (VYSOČINA FEST), když v soutěži 42 kapel skončili čtvrtí a představili se díky tomu na jednom z hlavních pódií.

Ve čtvrtek 9. ledna 2014 v 15:45 kapela vystoupila v pořadu Mixxxér na TV Óčko, aby představila svůj poslední videoklip k singlu Družice. I když měla tahle parta z Havlíčkova Brodu (a tak trochu z Věže) velmi dobře našlápnuto k dalším metám, v témže roce musela přerušit činnost poté, co bubeník odjíždí na roční “návštěvu” Austrálie.

V roce 2015 kapela odehrála po návratu Tomáše Sedláčka jediné vystoupení, a to 23. října koncert se skupinou DUKLA VOZOVNA v havlíčkobrodském klubu OKO. EL´BRKAS vystoupili v očekávané sestavě:

Pavel Pavka STEINER – kytara, zpěv

Tomáš SEDLÁČEK – bicí, zpěv

Pavel Koudy KUDA – baskytara, zpěv

 

A jsme v současnosti. 7. ledna EL´BRKAS zveřejňuje na svém profilu zásadní informaci: kapela, která poslední sezóny hrála jenom ve třech, přijímá do svého středu současně hned dva nové muzikanty: kytaristu Lukáše Plíhala a zpěváka Lukáše Kadlece. 

Jestliže před třemi lety EL´BRKAS při svém premiérovém vystoupení v Dobrohostově nabídl nevídanou míru hudební energie jenom ve třech, co nás čeká v počtu muzikantů skoro dvakrát tak velkém? 🙂 Páteční vystoupení půl hodiny po půlnoci může být zajímavým comebackem kapely po vynucené dvouleté festivalové přestávce. Tahle parta si bdělou pozornost určitě zaslouží!


Rozhovor s Pavlem Steinerem

S Pavlem Steinerem se už nějaký pátek známe. Bylo mi potěšením zaznamenat pro festivalový blog toto krátké interview s ním.

Pavko, už máte přezdívku pro Vašeho nového pěvce? 🙂

Jasně! 🙂 Udělili jsme mu lehce intelektuální přezdívku ,,Gogint“ (vyslovuje každý po svém… on sám nejraději ,,Džoudžint“…).

Nějakou dobu jste hráli ve třech. Proč jste se rozhodli kapelu rozšířit? Můžeš nám nové kolegy představit?

Začali jsme hrát ve třech, protože nám odešel náš dosavadní zpěvák a druhý kytarista Páva Hošek. Nechtěli jsme kapelu položit a pokračovali jsme ve třech. Pro mou osobu to bylo celkem dost dramatické, protože do té doby jsem se věnoval hlavně sólové kytaře a sem tam vokálům v refrénech a najednou hlavní zpěv a zaranžovat dvě kytary do jedné. Ale povedlo se a ve třech jsme si dali jednu povedenou festivalovou sezonu. Hraní nás bavilo jako vždycky, ale přece jen jsme si říkali, že bychom chtěli ještě někoho, kdo bude kámoš do party, bude zpívat a umět i něco zahrát. Měli jsme ve zkušebně pár týpků, ale nebylo to ono, až jsem celkem náhodou narazil na kytaristu Lukáše ,,LUSTRA“ Plíhala. Lukáš je mladý, celkem tichý, pohodový kluk, který přišel do zkušebny, poslechl si co hrajeme a během dvou tří zkoušek měl relativně velmi slušně najetý celý aktuální set. Takže po dlouhé době „mladej kluk“, který ví, co s tou kytarou do budoucna dělat. V tu chvíli jsme měli kytary vyřešené. Ale co zpěv? Narazili jsme na Lukáše ,,GOGINTA“ Kadlece a má představa o ideálním frontmanovi byla na světě. Výborně zpívá, je to pohodář, dobře vypadá, super typ do party…V této sestavě jsme odehráli už jedno vystoupení a těšíme se na vás v blížící se nové sezoně.

V novinkách o kapele je zmínka o nových skladbách. Chystáte cédéčko nebo singl?

To vlastně sami ještě nevíme. Máme už dost nového materiálu, ale taky celkem dost koncertů na novou sezonu, takže vše rozhodne, kolik času nám zůstane na studio. Přece jen na desku je potřeba dost času a chceme si na tom dát skutečně velmi záležet.

Když jsem sbíral informace pro blog, docela mě překvapilo, kde všude jste hráli. Kterou akci z té dlouhé řady vnímáte jako nejprestižnější?

Já, a myslím, že i kluci z kapely to označení “prestižní” nemáme moc rádi. Ale když se budeme bavit o velkých, špičkově zařízených festivalech na které přijde několik tisíc lidí, tak je to asi VYSOČINA FEST nebo Brněnský majáles.

Baví vás víc klasické klubové koncerty nebo festivaly? Které vystoupení považuješ za těch skoro deset let za nejpovedenější?

Tady se vrátím k tomu, proč nemáme moc rádi to slovo “prestižní”. Hrajeme rádi všude, kde jsou lidi, kde je pohoda. Rádi poznáváme nová místa. Ať už jedeš na fesťák pro spoustu lidí nebo do malého klubu, vždycky to má tu svou nezaměnitelnou atmosféru, která nás baví. Nejpovedenější akci bude každý z kapely vnímat asi jinak. Pro mne to byly všechny křty desek, kde to bylo opravdu super a párty do pozdních ranních hodin. A ještě bych rád sám za sebe vyzdvihl koncert s Vypsanou Fixou v Jihlavě, kde na nás jako předkapelu pařil celý sál už od začátku. Stala se tam taky věc, že lidi naše písničky do stopky zpívali sami a když si pak uvědomíš, že jsi tu věc napsal doma v obýváku a v cizím městě ti ji lidi zpívají, tak ten pocit je úplně z jiné galaxie…

Zúčastnili jste se několika soutěží kapel. Jaké máte s tímto typem akcí zkušenosti? Byli jste v těch soutěžích úspěšní? Posunulo vás to někam?

Soutěže jsou obecně super. Potkáš jiné kapely a můžeš sledovat, jak to zkouší dělat zase někdo jiný. Hlavní věc je, že dostanou prostor i nové mladé kapely. Češi jsou super muzikanti a když kolikrát vidíš, jak to tady funguje, tak by člověk uronil slzu… osobně znám jednu kapelu z Jižní Moravy, která hrála výborně, ale dostala se maximálně do malých klubů a sem tam na nějaký festival, protože za ní nestál žádný management. Co se týče našich úspěchů, několikrát se i zadařilo. Na co si teď vzpomínám, tak jsme se dostali díky soutěži na Vysočina fest a třeba na Poličské rockoupání. Těší mne na tom nejvíc ten fakt, že nás tam poslaly hlavně hlasy lidí a až potom třeba rozhodnutí “odborné poroty”.

Na pódiu jste se potkali se slušnou řádkou republikově známých kapel. Překvapilo tě něco? S kým jste si rozuměli hudebně i lidsky nejvíc?

Překvapilo mne asi to, že někteří umělci žijí v trochu jiné sféře a třeba kapela našeho typu je pro ně naprostý póvl… těchto umělců naštěstí nepotkáváme mnoho a jsme rádi, že máme pohodové a v některých případech i kamarádské vztahy s kapelami jako je Vypsaná Fixa, Wohnout, Jaksi Taksi a se spoustou dalších.

Je pravda, že s Koudym definitivně odcházíte z Fortuny Petra Milichovského, abyste se mohli plně soustředit na restart El´Brkasu?

Ožehavé téma! 🙂 Ale věděl jsem, že se asi zeptáš. Ano je to pravda, že aktivně ve Fortuně končíme. Ono jsme vlastně skončili už minulý rok. S Fortunou jsme se však (alespoň myslím) nerozešli ve zlém a nabídli jsme Petrovi, že když bude potřebovat náš záskok a my budeme mít čas, tak si půjdeme zahrát. Ale El´brkas je pro nás naprostá priorita.

Se zájmem jsem na tvém profilu sledoval v přímém přenosu výrobu nového Telecastera, “prvního modelu od kytaráře Honzy Michálka”. Jak hraje? 

Tvůj zájem mne velmi těší. Je o mne známo, že si libuji v Telecasterech a vůbec v kytarách značky Fender. Tele a Strata už mám a teď se mi splnil další sen a sice, že jsem si nechal postavit svůj model PaFkocaster01 u jednoho z nejlepších českých kytarářů a to u Honzy Michálka. Známe se už téměř deset let. Stará se o mé kytary s největší pečlivostí a postupem času jsme společně aplikovali nejedno vylepšení. PaFkocaster jako takový má tvar klasického Telecasteru, protože tvar a ovládání je mi ze všech kytar nejsympatičtější. Materiál je odlišný od standardních telat, kde je olše nahrazena mahagonem a krk zůstává javorový. Tělo je osazeno trojicí snímačů. U kobylky a krku klasicky telecaster ovšem bezbrumová sada seymour duncan a uprostřed stratovský singl Fender noiseless. To vše ovládané dvěma přepínači pro kombinaci Tele/Strat. No a jak hraje? Uslyšíte na koncertech.

PS: Hraje to výborně… 🙂

Pavko, děkuji za tvůj čas a spoustu zajímavých informací. Ať vám to v nové sestavě šlape!