FORTUNA

„Od teď jsem odhodlána k respektování tradičního paradigmatu vztahů.” (Leslie)
„Vážně? Co se změnilo?” (Leonard)
„Těžko říct. Myslím, že v životě každé ženy nastane chvíle, kdy jí omrzí probouzet se na cizí posteli se skupinou lidí, které ani nezná.“ (Leslie)
Teorie velkého třesku, epizoda Topologie váčkovitého poklopce

 

Malý letní festival tanečních kapel STOCK DOBROHOSTOV se rychle blíží. Do zahájení festivalu zbývá 160 dnů. Postupně představujeme hudební party, které v letošním roce na festivalu vystoupí. Jednou z nich a současně jednou ze dvou kapel, které před dvaceti lety stály u zrodu festivalu STOCK, je havlíčkobrodská FORTUNA.

V římské mytologii je Fortuna “bohyní náhody, osudu, je personifikací štěstí, naděje v dobré pořízení a zosobňuje nevypočitatelnost života.” Kapela si těžko mohla zvolit vhodnější název!

Historie kapely je prakticky stejně dlouhá jako historie festivalu (22 let). FORTUNU založil po odchodu z kapely E.M.I.L. v roce 1995 Petr Milichovský. Ve velmi krátkém čase se mu podařilo získat pro svůj nový projekt muzikanty bez stálého angažmá.

Zakládající sestava kapely vypadala takto:

Petr Milichovský – trubka, zpěv, kapelník
Jiří Kulhánek – elektrická kytara
Petr Krejza († 2002) – pozoun, akustická kytara, zpěv
Milan Tichý – bicí
Petr Votava – basová kytara
Jan Novotný – klávesy

Hudební fanoušci na Havlíčkobrodsku mají FORTUNU spojenou právě s Petrem. Petr Milichovský je nepřehlédnutelný. Aktivní muzikantství představuje pro něj od útlých let zásadní životní program. A důležitým rysem jeho povahy je neústupnost. Ta přináší v praktickém životě problémy, ale oba faktory současně představují klíč k pochopení dlouhodobějšího úspěchu hned dvou kapel, které založil a které vede: tanečního orchestru FORTUNA a dechové hudby REBELKA.

Ale zpět na začátek příběhu… vedle Petra se důležitým pilířem souboru na samém počátku stává další Petr – Petr Krejza. Talentovaný rodák z Neratovic, který se krátce před založením kapely přistěhoval do Havlíčkova Brodu, má v polovině devadesátých let za sebou celou řadu hudebních zkušeností a velkou chuť do hraní v novém bydlišti (později vystupoval třeba také s POLENSKÝM BIG BANDEM a inicioval založení Havlíčkobrodské dvanáctky). Z předchozího působení v neratovickém tanečním orchestru FORTUNA (v polovině devadesátých let již neexistujícím) si Petr přiváží balík plakátů, které je možné pro produkci právě vzniklé kapely okamžitě použít. O názvu bylo rozhodnuto… Jak prosté! 🙂

Zahajovací sestava nemá dlouhého trvání. Po pár měsících byl Milan Tichý na postu bubeníka nahrazen Janem Fialou. Jenže Honza Fiala také odehrál pouze jednu plesovou sezónu než byl vystřídán “plechovým kosmetikem” Mirkem Merunkou. K podobně rychlé výměně dochází na postu sólového kytaristy, kde po necelém roce nastupuje Aleš Hospodka (dnes TANDEM). Oba noví parťáci do kapely skvěle zapadnou a po dlouho dobu patří k výrazným tvářím a tahounům mladé hudební party.

Těmito dvěma změnami byly položeny základy sestavy, která se rychle dostává do povědomí především na Havlíčkobrodsku. Kapela (show band) boduje se svým pojetím hudební produkce jako zábavy svého druhu, kde hudba není jediným zdrojem pobavení publika. Převleky a masky ozvláštňují interpretaci některých písní (např. Blueberry Hill či When The Saints Go Marching In od Luise Armstronga) a kapela za tímto účelem kromě reprobeden přiváží na produkce bednu se speciální garderobou. Těžko by show ale mohlo fungovat tak dobře, pokud by vše nebylo podpořeno solidní hudební produkcí…

Na přelomu století dochází k dalším personálním změnám. Na postu baskytaristy Petra Votavu v roce 2000 nahrazuje Zdeněk Čambala. A o rok později Honzíka Novotného střídá Petr Hušek. Také tito dva noví hráči bez problémů vplují do velmi dobře zavedené kapely, ve které pak prožijí jedenáct, resp. osm let svého muzikantského života.

Obrovskou ztrátou pro blízké (Jitka & Jitka) i pro kapelu je tragická smrt Petra Krejzy v listopadu 2002. Petra jsem poznal v pořadatelském týmu festivalu jako výborného parťáka, který nikdy nezkazil žádnou legraci. Jeho fyziognomie (podsaditější postava, kulatý, růžolící obličej, copánek) ho ostatně k podobné pohodové pozici v týmu předurčovala. Věčně dobře naladěný umělec života.

Nahradit v kapele Petra Krejzu bylo velmi obtížné, ale kapela má na tomto postu opět šťastnou ruku. Na pozici druhého dechu (saxofon), hráče na akustickou kytaru a zpěváka nastupuje Jiří Pospíšil, absolvent vojenské konzervatoře v Roudnici nad Labem. Jirka je dnes tváří a hlasem FORTUNY stejně jako kapelník Petr Milichovský. A také platným členem pořadatelského týmu festivalu STOCK Dobrohostov.

Petr Milichovský a Jiří Pospíšil. Foto z loňského vystoupení kapely v sobotním programu festivalu STOCK (autor: Libor Plíhal)

FORTUNA jako typická plesová a zábavová kapela „pokrývá celé spektrum žánrů – od dechovky, přes country či rock´n´roll až po klasický či moderní rock“ (z webu kapely). Kapela hraje výhradně převzaté skladby. Pokud jste vyrůstali v sedmdesátých nebo osmdesátých letech a vzpomenete si na nějaký oblíbený hit svého mládí, FORTUNA ho nepochybně bude mít ve svém repertoáru, stejně jako novější hitůvky.

Současné složení kapely:

PETR MILICHOVSKÝ – kapelník, trubka, zpěv

JIŘÍ POSPÍŠIL – saxofon, akustická kytara, zpěv

MILAN TVRDÍK – klávesy, zpěv

VÁCLAV SOUKUP – bicí, zpěv

JOSEF NOVÁK – elektrická kytara

MÍRA VOPLAKAL – basová kytara

Kapelu v loňském roce opustili Pavel Steiner a Pavel Kuda. Kolize termínů Fortuny s našlápnutou havlíčkobrodskou rock´n´roll – hard rockovou formací EL´BRKAS, kterou oba Pavlovi před lety zakládali, byla čím dál neudržitelnější a El´brkas byl pro ně jasnou prioritou, jak poznamenal Pavka Steiner v rozhovoru pro festivalový blog. Po jistých peripetiích s obsazením obou postů kapela získala dva muzikanty z okolí Humpolce, a to Josefa Nováka z Jiřic a Vladimíra Voplakala z Kaliště, kteří s kapelou vystupují od začátku nové plesové sezóny.

Na některých produkcích FORTUNY je možné potkat i jiné muzikanty, než kmenové hráče (o fenoménu “málo muzikantů – hodně kapel” jsem psal před časem tady). Ke cti kapely dlužno uvést, že FORTUNA má tento hudební model zmáknutý k dokonalosti. Obvykle zaskakují bývalí členové či jiné spřízněné duše (Bořík & spol.) se základní orientací v repertoáru. “Netradiční paradigma vztahů” má navíc i své nesporné přednosti: každé vystoupení v improvizované sestavě je na pódiu jedno velké hudební dobrodružství, jak vím z vlastní zkušenosti. Švihák lázeňský by mohl vyprávět! 🙂

Jednu jistotu ale máte vždy: Petr (Milichovský) bude na pódiu určitě. Protože s trochou nadsázky platí: Petr je FORTUNA!! A štěstí při kapele stojí – od loňského roku je FORTUNA jedinou kapelou, která nevynechala žádný ročník festivalu. Můžeme se těšit na její dvacáté druhé vystoupení na festivalovém pódiu v Dobrohostově. Sobotní koncertní set začne v 18:30 hodin. Hey, Tonight!! 🙂