NICE NAVELS

„Zdáš se být opravdu příjemný člověk.
Nechápu, proč je pro ženy tak těžké tě milovat.” (Sheldon Cooper Leonardovi)
 Teorie velkého třesku, epizoda Triangulace bílého chřestu

 

Páteční večer v Dobrohostově bude věnován především autorským kapelám. Vedle “jižanů z pražské Hanspaulky” vystoupí světelská formace NICE NAVELS a havlíčkobrodský EL´BRKAS. Pojďme si první z nich představit.

Kapela NICE NAVELS je neodmyslitelně spojena se jménem Rostislava Brezanského. Abychom pochopili muzikantské zázemí a důvod vzniku NICE NAVELS, musíme se vrátit do jara 1994. V tomto roce ve Světlé nad Sázavou vznikla kapela Z-NADORAZ. Rosťa Brezanský a Zdeněk Coufal odložili folk rockové “španělky” a společně s Jirkou Doležalem založili zábavovou kapelu s názvem NADORAZ. Když po dvou letech zjistili, že v Hradci Králové působí kapela stejného jména, přidali k názvu “Z” – a bylo to.

Kapelu čím dál více začínala zajímat vlastní tvorba a postupně v novém tisíciletí vydala dvě autorská CD Jedním uchem tam a druhým dovnitř (2003) a Tolik tváří (2005). Vedle tanečních zábav, kde kapela hrála převážně převzaté věci, začala také občas koncertovat s vlastním repertoárem. Tři vítězství skladby Vrchovina v hudební soutěži Regionáda na rádiu ČR Region, videoklip ke skladbě Sen bezdomovce vysílaný v pořadu Noc s Andělem či na TV Óčko a opakovaná vystoupení na Rockové Lipnici a dalších hudebních festivalech můžeme považovat za vrcholy tohoto pozdního a nejlepšího období v historii kapely. Více v rozhovoru pro hudební magazín ROCKMAG.CZ.

Na festivalu STOCK Dobrohostov vystupoval Z-NADORAZ v roce 2006 a 2007. Obě půlnoční vystoupení si docela dobře pamatuji. Kapela už hrála vlastní věci a bylo to velmi dobré.

Z-NADORAZ se rozpadl brzy poté, co oslavil patnáct let své existence. Poslední taneční zábavu kapela odehrála 12. září 2009 na fotbalovém stadionu ve Světlé nad Sázavou, což si nenechalo ujít na 700 fanoušků kapely… Rosťa věděl přesně, co chce. Už žádné covery, jen vlastní tvorba! Hned v následujícím roce začíná spolupracovat s Vladimírem Budíkem ze studia AB RECORDS (tehdy B & B Audio). Výsledkem této spolupráce je autorské cédéčko, které dostalo název podle roku vzniku 2012. Na albu najdeme dvanáct skladeb  (Jízda, Magistr Kelley, Začni žít, Lítej aj.).

Současně s dokončením alba Rosťa sestavuje kapelu k živé produkci. Tím se konečně dostáváme k NICE NAVELS. Kapela oficiálně začíná působit 10. března 2012 a dostává název podle “tehdejších proporcí některých členů kapely” (anglický překlad “Pěkný pupky”). Z důvodu časového zaneprázdnění ve studiu a v dalších hudebních projektech NICE NAVELS brzy opustili bratři Budíkové (Miroslav – zpěv, Vladimír – basa). To ale Rosťu nemohlo zastavit.

Křest alba na podzim 2012 přivedl do domovské Světlé nad Sázavou kromě kapely řadu regionálních muzikantů. Slavnostní hudební večer je zaznamenán na tomto video sestřihu:

Po několika nezdařených pokusech obsadit pozici frontmana nakonec na podzim 2013 Rosťa oslovuje ke spolupráci Janu Vašíčkovou, se kterou léta vystupoval v Z-NADORAZ. Jana se po půl roce stává stálou členkou kapely, přezpívá dvanáct skladeb alba 2012 a v dalších letech už je u dvou původních singlů Začni žít Nejsi na to sám. “Jakmile si pustíte nový singl skupiny Nice Navels ze Světlé nad Sázavou, zpraží vás mocný riff, který signifikuje, že tahle parta jasně chápe agresivitu rockové hudby,” píše bloger Sázavafestu. Je to tak!

Ještě pár slov k Janě… Návštěvníci loňského sobotního programu festivalu, kteří vydrželi až do konce, jistě nelitovali. Kapela SSM (čili Sraz Světelských mániček), která je druhým hudebním projektem Jany, nám ji představila ve dvojjediné roli – zpěvačky i hráčky na basu. O hudebních začátcích, dělení času mezi dvě kapely a hudebním provozu všeobecně jsme si s povídali v loňském rozhovoru. Jak to vypadá, když odloží hudební nástroj a na pódiu to rozbalí, si můžeme prohlédnout (a poslechnout) ve video záznamu vystoupení na Svět(lááá…) festu právě u skladby Nejsi na to sám.

Po dalších personálních změnách se kapela ustálila v současném složení:

ROSŤA BREZANSKÝ – kytara

JANA VAŠÍČKOVÁ – zpěv

LUBOŠ ČERMÁK – kytara

BRAŇO OŽVOLDÍK – basová kytara

DAVID HRŮZA – bicí

V říjnu 2014 kapela vystupovala (tehdy ještě s baskytaristou Honzou Havlem a Michalem Cudlínem za bicími) na akci ROCK FOR BOOK 2014 v havlíčkobrodském klubu OKO. Akci jsem pořádal a rád odkazuji na pár (vlastně spíš patnáct) fotek z vystopení NICE NAVELS. Za ně vděčím Stanleymu (Standovi Peluchovi), kterého tímto zdravím do Světlé nad Sázavou.

NICE NAVELS mají za sebou první letošní vystoupení v rockovém klubu MC FABRIKA v Českých Budějovicích na akci HARD & HEAVY NIGHT. Kapela chystá nový singl. Pokud jste zatím s NICE NAVELS neměli tu čest, páteční koncertní set po Žlutém psovi přímo vybízí si na tuto partu ze Světlé nad Sázavou počkat. Nebudete litovat!

Ještě osobní dovětek. Rosťu Brezanského znám deset let – přesně od doby, kdy Z-NADORAZ poprvé vystupoval v Dobrohostově. Oceňuji u něj zarputilost, se kterou muziku dělá. Vyměnit jistotu zábavové kapely, na kterou “chodí lidi”, za autorský hudební projekt, kde každé vystoupení v klubu je podnikem s nejistým výsledkem, chce odvahu. Ale perfektně mu rozumím a přeji úspěch!

Rozhovor s Rosťou Brezanským

Speciálně pro tento blog jsem si s Rosťou Brezanským “střihnul” korespondenční rozhovor, ke kterému Rosťa ochotně svolil…

Rosťo, než se dostaneme k NICE NAVELS, při přípravě blogu jsem narazil na pro mne novou informaci, že před érou Z-NADORAZ jsi měl folk rockové období. To mě zaujalo, mám podobné hudební kořeny. Můžeš ty hudební začátky víc přiblížit?

To je nejen folk rockové období, to jsou právě i začátky toho snu hrát vlastní písničky! Se Zdeňkem Coufalem se znám od svých patnácti let. Po vojně, když jsme se oba přestěhovali do Světlé nad Sázavou, jsme spolu hráli na kytary po hospůdkách. Zdeněk měl obrovský dar skládat písničky a skvělé nápady, tak jsme si řekli, že to zkusíme i na folkových festivalech jen s vlastní tvorbou. Úplně první naše vystoupení bylo 24. srpna 1991 na „Čechtické lilii“. Pak následovaly další pokusy jako Porta v Kolíně a jiné.

Registruji, že od vystoupení v klubu OKO v Havlíčkově Brodě na podzim 2014 se v kapele vyměnili dva členové: bubeník a basák. Můžeš nám nové členy kapely představit?

Basák Branislav “Braňo” Ožvoldík je rockový matador a výborný muzikant tělem a duší! Jestli někdo chce větší důkaz, co pro člověka znamená muzika, tak vězte, že je to Slovák a na zkoušky dojíždí ze Slovenska dvě a půl hodiny autem bez nároku na jakoukoli kompenzaci za cesťák!!! Bylo těžké sehnat za Honzu Havla odpovídajícího basáka jak muzikantsky, tak lidsky. Byl jsem rád, že se nám na inzerát ozval právě i Braňo! Měli jsem opravdu štěstí! David Hrůza? Skvělý bubeník, skvělý člověk! Pochází z Úsobí a jeho bratr Jarda (také bubeník) s námi hrál v kapele Z-NADORAZ v době natočení a prezentování prvního CD. Jednou mi Jarda povídá: “Kapela, která bude mít jednou Davida v kapele, bude ráda, že ho tam má!“ A nepletl se! Když nám odešel Michal Cudlín, který začal studovat, byla to jasná volba, kým ho nahradit! Ostatně všichni členové kapely jsou prima lidi a skvělí muzikanti a já jen mohu děkovat Bohu, že máme takovouto skvělou partu!

Připravujete nový singl. Jak jste daleko s přípravami? Chystáte také videoklip?

Singl by měl spatřit světlo světa v nejbližších dnech! Už se moc těšíme, až jej budeme moci prezentovat! No a videoklip, to je prostě nutnost! Ano připravujeme videoklip, také ale čekáme na teplejší počasí. Rádi bychom ho natočili i v exteriérech. Na videoklipu začneme pracovat s největší pravděpodobností na jaře, počítám tak od dubna.

Nelituješ někdy rozhodnutí věnovat se čistě autorské tvorbě? Vídáš se s ostatními spoluhráči z kapely Z-NADORAZ? Je to zcela uzavřená kapitola? Neuvažujete o nějaké vzpomínkové akci?

Ono je to trošku složitější! Malinko samozřejmě lituji našeho společného rozhodnutí ukončit činnost bývalé zábavové kapely. My jsme měli na akcích takové počty lidí, že by se za to nemusel stydět ani profesionál! Mám rád lidi a rád je bavím. A když ty davy začaly řádit, dávaly mi takovou dávku energie, že jsem z ní čerpal hodně dlouho! Když hraješ pouze vlastní tvorbu, je hrozně těžké se prosadit tak, abys ty lidi dostal v alespoň trošku slušném počtu na svoje vystoupení. Máš-li zábavovou kapelu, pořadatel tě sám oslovuje. Když hraješ vlastní tvorbu, dá ti hodně práce nějaké vystoupení pro svoji kapelu vůbec sehnat. Myslel jsem si, že nebude tak složité dostat se na spoustu festivalů (to je můj svět) a do klubů. Ale opak je pravdou. Produkční velkých OPEN-AIR festivalů zvou pouze mediálně známé kapely, takže obsazení festivalů je rok od roku stejné. Na ostatních festivalech hrají regionální kapely. Krom toho, teď to nevím úplně přesně, ale v České republice je registrováno tuším čtyřicet tisíc (!) amatérských kapel  a teď se mezi nimi prosaď… Ale jinak, jasně že nelituji toho mého rozhodnutí hrát pouze vlastní tvorbu! Byl to můj sen, vždycky jsem chtěl jít vlastním směrem a nikoho nekopírovat. Dává mi to větší uspokojení, jsem hrdý na to, že vůbec něco takového s kapelou dokážeme. Je to větší adrenalin a moc mě to baví! Myslím, že to takto cítí i všichni v kapele! S bývalými spoluhráči ze Z-NADORAZ se samozřejmě vídám, nerozešli jsme se ve zlém! Každý už jde ale svoji cestou. I když jsme se už několikrát bavili o tom, že bychom to spolu zase zkusili na pár akcích, zatím se nezdá, že bychom to ještě někdy měli uskutečnit.

Neusilujete o pozvání na Sázavafest, když po přestěhování festivalu jste de facto domácí kapela?

Na festivalech takového kalibru jako je Sázavafest je úplně jedno, zda jsi místní kapela nebo třeba kapela z Ostravy. O účast na Sázavafestu usilujeme už od doby, co byl poprvé ve Světlé nad Sázavou! Tedy již čtvrtým rokem. Samozřejmě pro tento rok jsme nasadili všechny možné páky, ale jestli se nám to povede samozřejmě ještě nevíme. Uzávěrka je ještě v nedohlednu a vše je otevřené. Nechme se překvapit!

Jaký je vůbec aktuální hudební provoz ve Světlé nad Sázavou? 

Ve Světlé nebo „v Dolních Kotěhůlkách“… ono je to všude stejné! Vše záleží na zájmu lidí. V každém městě nebo obci jsou nadšenci, kteří jsou ochotni podstupovat jakákoli rizika a pořádat akce. V převážném procentu to jsou lidé, které to baví a určitě to nedělají pro peníze! A takovýchto lidí je potřeba si vážit! Už jich mnoho není! Když přijdou lidi, dělá se akcí hodně, když lidi nechodí, tak to pomaličku ustává až se nakonec nedělá nic. Mám pocit, že dnes je nějaká divná doba a lidi nemají buď čas nebo chuť nebo i peněz se akcí účastnit. A přitom ještě před cca 5-6 lety to bylo všechno úplně o něčem jiném! Konkrétně Světlá dostala do vínku Sázavafest, ale několik let tady Petr Domkář pořádal Světláá fest. Měl tady kapely takových jmen, že zastínil i moji milovanou Rockovou Lipnici (škoda že tento festival skončil). A nepřišlo tolik lidí, kolik bylo potřeba. Co mě nejvíc nemile překvapilo, bylo mizivé procento lidí z okolí!!! Proto Petr v roce 2015 tento festival už nepořádal, ale já pořád doufám, že ještě aspoň jeden ročník udělá! Tak tedy – lidi choďte! No a závěrem, rád bych popřál dobrohostovskému festivalu STOCK a vám jako pořadatelům hodně úspěchů i do dalších ročníků, hodně skvělých lidí, kteří na Váš festival chodí a neutuchající zájem o tento festival! Máte již dlouholetou tradici, festival je zavedený a je tedy dobře, že v něm pokračujete! Jen houšť takových jako jste Vy!

Rosťo, děkuji za přání. O tom, co píšeš na závěr (“divná doba”), přemýšlím už dlouho. Doufám, že přijdou lepší časy.

Děkuji moc za fajn rozhovor!