VYSOČANKA

(Paní Hudsonová vypráví o manželství.)
„Nebývají k čaji sušenky?“ (Sherlock)

„Právě došly.“ (paní Hudsonová)
„I v obchodě?“ (Sherlock)
Sherlock, epizoda Znamení tří

 

Nedělní festival dechových hudeb v Dobrohostově zahájí malá dechová hudba VYSOČANKA z Brnice. Kapela vystoupí v Dobrohostově poprvé, pojďme si ji představit.

Dechová hudba VYSOČANKA má za sebou již téměř čtyřicetiletou historii. Zřizovatelem taneční kapely bylo v roce 1977 tehdejší Zemědělské družstvo v Brtnici. V typickém nástrojovém obsazení malého dechového souboru pak začíná VYSOČANKA hrát od roku 1988. K desátému výročí činnosti kapela natočila v roce 1998 audiokazetu „VYSOČANKA VYHRÁVÁ“, která představuje repertoár kapely z jejích počátků a je malým vyznáním autorů a kapely rodné Vysočině.

VYSOČANKA se každoročně zúčastňuje několika festivalů dechových hudeb po celé České republice – v Moravských Budějovicích, Dolních Dubňanech, Trhových Svinech, Českých Budějovicích, Soběslavi, Kamenici nad Lipou, Zbraslavi, Dolní Cerekvi, Žírovnici, Konici na Moravě, Světlé nad Sázavou, Novém Městě na Moravě, Žďáru nad Sázavou… Ve svém působišti v Brtnici o brtnické pouti, tj. poslední srpnovou nebo první záříjovou neděli pořádá společně s Městským úřadem malé setkání dechovek na nádvoří brtnického zámku. Na této dnes již tradiční akci se vystřídala velká řada hostujících kapel a VYSOČANKA zde hraje roli domácího hostitelského souboru již od roku 1988.

V roce 1998 se VYSOČANKA zúčastnila celostátní soutěže POLKA FEST 98 v Českých Budějovicích.  V záznamech kapely najdeme vystoupení v Německu a Rakousku. Významným počinem kapely bylo v Moravských Budějovicích v roce 2000 provedení autorského galakoncertu tří významných současných hudebních skladatelů, a to Jana Lipolda, Vladislava Sudy a Vlasty Dvořáka. V roce 2002 se VYSOČANKA opět zúčastnila celostátní soutěže POLKA FEST 2002, kde uspěla v moravském semifinálovém kole v Novém Městě na Moravě a postoupila do finále. Tato nejvyšší žánrová soutěž se konala v areálu výstaviště v Lysé nad Labem a VYSOČANKA zde obsadila výborné třetí místo.

V roce 2006 natočila VYSOČANKA svoji druhou zvukovou nahrávku, která nese příznačný název „CHODÍME VYSOČINOU“. Cédéčko tématicky odkazuje k prvním nahrávkám z roku 1988 – většina skladeb opěvuje krásu naší Vysočiny. (Mohli jsme na úvod regionálního festivalu vybrat lépe? 🙂 )  Nahrávka byla pořízena v hudebním studiu „FONTÁNA“ v Brtnici a dokumentuje repertoár, se kterým kapela běžně vystupuje. Symbolický křest této nahrávky se uskutečnil při pouťovém setkání dechových hudeb v Brtnici dne 3. září 2006.

Na sklonku roku 2009 natočila VYSOČANKA svoji třetí zvukovou nahrávku, a to u příležitosti 10. výročí konání vánočních koncertů. Nahrávka nese název „VÁNOCE S VYSOČANKOU“ a obsahuje 17 nejznámějších vánočních skladeb z repertoáru VYSOČANKY od těchto autorů: Blahoslav Smišovský, Jiří Vrána, Ladislav Prudík, Wolfgang Amadeus Mozart, Antonín Pernička, Václav Maňas ml., Ladislav Hrdlička a Zdeněk Gurský.

V poradí čtvrtou zvukovou nahrávkou VYSOČANKY je nové CD s názvem „DUŠE MUZIKANTA“. CD bylo nahráno v roce 2011 a jeho slavnostní symbolický křest byl proveden v rámci programu tradičního pouťového festivalu v Brtnici dne 28. srpna 2011. Zatímco o autorství hudby se podělilo 13 skladatelů, všechny texty jsou z dílny jediného autora pana Jaroslava Hájka. Dokončením čtvrtého CD má VYSOČANKA na zvukových nosičích nyní již celkem 70 skladeb. Všechna CD nebo audiokazety je možné objednat na vorlicekj@volny.cz nebo zakoupit přímo na vystoupení kapely.

VYSOČANKA je amatérský hudební soubor a jejími členy jsou hudebníci a zpěváci nejrůznějších profesí i věkových kategorií. Kapelníkem VYSOČANKY je od založení pozounista a baskřídlovák Jiří Vorlíček. Pan Vorlíček v roce 2013 oslavil šedesáté narozeniny. Že ne vždy je cesta za paní hudbou lehká a snadná si můžeme poslechnout v Medailonu Jiřího Vorlíčka na rozhlasové stanici RADIO PROGLAS v pořadu z cyklu “Hrajte kapely!” (datum vysílání 10.7.2014). Zde se také můžeme seznámit s tvorbou kapely – povídání redaktora Václava Kováře o panu Vorlíčkovi je doplněno krásnými skladbami z repertoáru VYSOČANKY.

VYSOČANKA spolupracuje s mnohými současnými hudebními skladateli jako jsou Blahoslav Smišovský, Václav Maňas ml., Vlasta Dvořák, Jan Lipold, Áda Školka, Jiří Vrána, Ladislav Prudík či Vladislav Suda a s textaři Jaroslavem Hájkem, Vladimírem Salčákem a dalšími.

Jak plynou léta a čas, mění se postupně i personální obsazení souboru. Dochází ke generační obměně a to je samozřejmě dobře. VYSOČANKA pravidelně zkouší, rozšiřuje a zkvalitňuje svůj repertoár a snaží se o stálý růst úrovně svých vystoupení. O tom všem se můžeme přesvědčit 16. srpna 2015 od 14:00 hodin na letním parketu v Dobrohostově. 🙂

Nástrojové a personální obsazení kapely:

Zpěv Sylva Grafová, Marcela Pryclová, Jiří Chládek, Josef Smolík
Klarinet Es Přemysl Koukal
Klarinety B Vlastimil Václavek, Radek Šťava
Křídlovka 1. Miloš Skála
Křídlovka 2. Radek Vorlíček
Trubka obligát Vít Mareček
Tenor Jiří Vorlíček – kapelník
Baryton Jiří Vorlíček ml.
Trubka doprovod Ondřej Václavek
Bastrubka Libor Tepřík
Pozoun tahový Jiří Polák
Bas (tuba) Jan Čáp, Jan Slavíček
Bicí souprava Ladislav Špejtek

Zdroj: webové stránky kapely www.vysocanka.eu

.