KRAUSBERRY FOR BOOK

„Není nějak nebezpečný?” (profesor Proton)
“Kdepak. Je to génius.” (Leonard)
Teorie velkého třesku, epizoda Experimenty s Protonem

 

Dvacátý prvý ročník festivalu STOCK DOBROHOSTOV je úspěšně za námi. Byla to po roce zase skvělá třídenní jízda, malé ohlédnutí za festivalem najdete tady! Prakticky ihned jsme začali s přípravami dalšího ročníku.

Než se festivalu začnu věnovat naplno, připomínám malé odbočení zpátky ke knihám, koncert v havlíčkobrodském klubu OKO na oslavu knih s názvem ROCK FOR BOOK. Tato doprovodná hudební akce Podzimního knižního veletrhu mi za krátkou dobu přirostla k srdci stejně jako festival…

Co stálo za vznikem akce?

„Rockový koncert s erupcí energie a společně prožívaných emocí v protikladu k niternému, soukromému prožitku při četbě dobré knihy? Mám rád obojí!“. Od začátku devadesátých let pracuji v havlíčkobrodské tiskárně, která se specializuje na průmyslovou výrobu knih. Vyrůstal jsem v muzikantské rodině, léta hrál v kapele a v roce 1996 s kamarády začal pořádat festival v Knyku a později v Dobrohostově. Před dvěma lety tyto dva celoživotní zájmy vyústily v hudební večer se speciálním knižním podtextem… více o pozadí akce v předloňském rozhovoru pro portál www.regionvysocina.cz.

Letošní ročník doprovodné hudební akce knižního veletrhu zalistuje v žánru blues-rocku a přihraje do Havlíčkova Brodu Martina Krause se svojí kapelou KRAUSBERRY. Půjde o první vystoupení kapely v havlíčkobrodském klubu OKO. Předchozí vystoupení Krausberry v Havlíčkově Brodě proběhla v Music Clubu Effect a ještě předtím v legendárním Vagonu. Co je zajímavé, vždy u toho byl jako support havlíčkobrodský TRAFFIC JAM. Měl jsem vůbec šanci napotřetí oslovit někoho jiného? Asi ne, Bořík by se mnou do smrti smrťoucí nepromluvil! 🙂

Pokud se Vám přírodní úkaz jménem Martin Kraus až dosud vyhýbal, pojďme si Martina a jeho kapelu v několika větách představit.

„Enfant terrible českého blues, „zpívající bubeník“ Martin Kraus si svoji první opravdovou zkušenost s hraním v kapele odbyl v hanspaulské legendě Bluesberry. Jeho křičené „hitíky“ „Párek v těstíčku“, „Rekreace s ROH“ nebo „Nové wawky“ se staly vděčným zpestřením všech koncertů kapely. Kraus při interpretaci písniček připomínal spíše ze řetězu puštěného divokého démona.“ (Internetová encyklopedie rocku Bigbít)

V roce 1985 Martin Kraus nedobrovolně odchází z kapely Bluesberry a tak trochu na truc zakládá Krausberry („Byla to v podstatě truc-parta, vždyť nás Introvič vyhodil celou kapelu.“). O rok později se Krausberry objevují na havlíčkobrodském „Ostrově“ v soutěžní přehlídce kapel Rocková Vysočina. Po profesionalizaci na jaře 1987 Krausberry nahrávají u Pantonu svoje první „épéčko“. Skladby „vycházejí z moderního bělošského blues s prvky tvrdého rocku s dominujícím shoutingem Martina Krause. Důležitou složkou jejich tvorby jsou humorné a ironické texty.“ (Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby).

Koncertní projev kapely stojí na rtuťovitém Krausovi, jemuž se pro jeho neustálý pohyb na pódiu říká „český Mick Jagger“. „Jeho skvělý, v minulosti mnoha hospodami testovaný, vyřvaný vokál skvěle doplňuje svojí „pološílenou“ mimikou obličeje a pódiovou gymnastikou přesně jako frontman „stounů“ (Encyklopedie Bigbítu).

Krausberry mají na kontě šest studiových alb. První elpíčko natáčejí v roce sametové revoluce. Album nazvané jednoduše „Krausberry“ obsahuje zásadní hity jako Ohníčky nebo Náš dům. Kapela stačí o dva roky později ještě nahrát CD „#### stačí drahoušku“ a poté si dává pětiletou pauzu. Po obnovení kapely Krausberry nahrávají „Na větvi“ (1996), „Šiksa a gádžo“ (1998), „Na hrad!“ (2002) a „Nálada“ (2007). Před dvěma lety, v květnu 2014 je diskografie kapely doplněna o záznam živého vystoupení. Počin „Živě v Malostranské besedě“ nám na dvou discích servíruje celkem čtyřiadvacet skladeb, z nichž většinu důkladně prověřil čas a jsou skutečnými hity – Starý časy, Na hrad, Horoskop, Do nebe, Emil.

(Z mého pohledu) profesionální zajímavost… v kapele řadu let působil jako jeden z kytaristů Václav Svojtka, v současnosti majitel jednoho z největších knižních nakladatelství v České republice SVOJTKA & Co. Před časem jsem narazil na rozhovor v internetové verzi časopisu MUZIKUS, kde Václav Svojtka prolínání svých podnikatelských aktivit a muziky poměrně zajímavě popisuje.

“Někdo chce bejt s tebou
a někdo od tebe,
ale na každej pád
všichni chcem do nebe.”
Do nebe

A ještě před tím, než své pouti přejedem a přejdem… docela dobrý plán na pátek 14. října 🙂

ROCK FOR BOOK 2016 – PROGRAM VEČERA:

21:00  VĚŠTKYNĚ (Havlíčkův Brod – scénický tanec)
21:05  TRAFFIC JAM (Havlíčkův Brod)
22:30  KRAUSBERRY (Praha)
00:30  EXIT (Žďár nad Sázavou)