ŠOHAJKA

“Budu romantická, až si z toho sedneš na prdel.” (Penny)
“To je nádherné. Je to Shakespeare?” (Leonard)
Teorie velkého třesku, epizoda Ozvěny romance

 

Když vydavatelství Česká muzika před pár lety sestavovalo komplet šesti nosičů s názvem Hitovky moravské dechovky, umístila na něj vedle skladeb Moravanky, Mistříňanky a několika dalších kapel neuvěřitelných šestatřicet skladeb kapely ŠOHAJKA z Dolních Bojanovic. Na té kapele něco musí být! 🙂
U zrodu Šohajky stáli v roce 1982 manželé Vojtěch a Jožina Ducháčkovi z Dolních Bojonovic. Pokud nejste ze Slovácka, možná vám vrtá hlavou její název. Precizní odpověď nacházíme ve druhé minutě rozhovoru s manželi Ducháčkovými před pořadem Pesničky z kasína.

Velmi rychle po vzniku kapely si Šohajka získala značnou popularitu u příznivců žánru dechovky. Přispěla k tomu mnohá úspěšná vystoupení na festivalech a přehlídkách jako Kmochův Kolín, festival dechových hudeb v Ratíškovicích, národopisné slavnosti ve Strážnici, Tvrdonicích aj. Šohajka se zúčastnila také řady zahraničních vystoupení v Rakousku, Německu, Polsku, Maďarsku, Španělsku, Francii, Dánsku, Švýcarsku, Itálii, Švédsku, Belgii a Holandsku, kam podle svých slov zajíždí snad nejraději. 

Nesporně největšího úspěchu a odborného ocenění kapela dosáhla v roce 1987, kdy po pětiletém působení stanula v Českých Budějovicích jako první hudba z Podluží na stupni vítězů ústředního kola soutěže „Zlatá křídlovka“. Se získaným titulem „Vítěz zlaté křídlovky“ se tak Šohajka zařadila mezi nejlepší hudby v České republice. A za písen „Slyšíš, jak zvoní“ obdržela kapela a její sólistka Jožina Ducháčková od hudebního vydavatelství Edit Zlatou a později Platinovou desku. Připomeňme si tuto nádhernou skladbu.

Na velké rozhlasové ploše byla Šohajka představena na konci roku 2012 v tematickém pořadu pro milovníky dechovky s názvem Hrajte, kapely! Pořad Kateřiny Kovaříkové na Radiu Proglas je hodinovým průřezem rozsáhlou tvorbou kapely, jejíž diskografie zahrnuje třináct samostatných CD i podíl na velkém množství dalších alb (viz třeba právě kompilace České muziky s názvem Hitovky moravské dechovky). “Hrajeme původní písně, které někdo složil, protože mně je proti srsti znásilňovat lidovky. Myslím, že ty mají sloužit k lidovému zpěvu, aby si je někdo zazpíval u vínka. Naproti tomu dechová hudba už je trochu umělá a stojí na odbornějších základech,” říká Vojtěch Ducháček v článku pro Českobudějovický deník. Přesto v produkci Šohajky najdeme i klasický folklór, jehož stylovou ukázkou je lidová píseň V Bojanovském kostelíčku.

Pro všechna vystoupení se členové kapely oblékají do podlužáckých krojů, které patří k jejich kraji. Samostatnou kapitolou jsou speciální komponované vánoční koncerty Šohajky, které mají již patnáctiletou tradicí. Převážná část vystoupení Šohajky však má charakter produkce k tanci a poslechu, jako právě připravovaný koncert v Dobrohostově v rámci festivalu dechových hudeb.

Složení kapely:

Vojtěch Ducháček – 1. křídlovka, zpěv
Stanislav Bartošek ml. – 1. křídlovka
Stanislav Bartošek – obligátka
Lukáš Pavlíček – 2. křídlovka
Martin Trn – Es-trubka
Aleš Esterka – pozoun
Oldřich Kašík – bicí
František Kasan – tuba
Zbyněk Pavluš – tenor
Ondřej Pavluš – baryton
Tomáš Bartošek – baryton, pozoun
Ingrid Formanová – Es-klarinet
Ondřej Neduchal – B-klarinet
Jožina Ducháčková – zpěv
Renata Jedličková – zpěv

Na jedné z nejmenovaných nahrávek Šohajky se objevil hráč na tubu orchestru brněnské filharmonie Petr Jirák, zvaný Pencroft. Toto jepičí angažmá a kuriózní příspěvek rodáka z Herálce u Dobrohostova dechové hudbě Šohajka bez honoráře budiž zaznamenáno pro historii! 🙂

Pokud jsem se domníval, že existence tří velkých dechových hudeb ve městě velikosti Havlíčkova Brodu je slušný vklad aktivních muzikantů žánru dechové hudby, musím to teď trochu korigovat. Město Dolní Bojanovice na svých webových stránkách uvádí (údaje jsou starší více než deset let, ale věřme, že stále aktuální) tři velké dechové hudby, několik cimbálových muzik a dalších hudebních těles včetně Svatováclavského sboru a orchestru pro duchovní a chrámovou hudbu. Ve městě s počtem 2.988 obyvatel snad musí na něco hrát každý kdo má ruce, nohy. 🙂 A na úplně prvním ročníku festivalu dechových hudeb v Dobrohostově vystoupili Bojané z Dolních Bojanovic.

Výběrem hlavní kapely pro devátý ročník festivalu se tedy obloukem vracíme do hudbě zaslíbeného slováckého Podluží a speciálně Dolních Bojanovic. Vystoupení Šohajky začíná v Dobrohostově v neděli 20. srpna 2017 o půl čtvrté. Pokud jste kapelu z Dolních Bojanovic před osmi lety prošvihli, neudělejte stejnou chybu dvakrát!